Jaké jsou hlavní benefity nového opatření?
- zvýšení plynulosti jízdy,
- eliminace zpoždění,
- snížení hlukové a emisní zátěže.
Některé zastávky v kraji jsou využívány pouze minimálně, případně jenom v časech dopravní špičky. V takovém případě zde není nutné zastavovat, pokud řidič vidí, že se v prostoru zastávky a jejího okolí nikdo nenachází a ani nikdo s pasažérů v autobusu se nechystá vystoupit. Vozidlo tak nemusí zpomalovat ani se později znovu rozjíždět a plynule pokračuje v jízdě. Díky tomu tak může snížit případné zpoždění, k němuž cestou došlo.
Pro cestující je důležitý fakt, že řidič nesmí ze zastávky odjet dříve, než mu stanoví jízdní řád. Pokud by tedy autobus na některou zastávku přijel dříve, musí na ní vyčkat času pravidelného odjezdu i v případě, že zde nebude čekat žádný cestující.
Jak se chovat na zastávce?
Pokud se na zastávce nebo v jejím bezprostředním okolí nachází lidé, řidič je vždy povinen zde zastavit. Cestující tedy nemusí na řidiče mávat nebo jej jiným způsobem upozorňovat, že má v úmyslu nastoupit.
Připomínáme, že je v zájmu bezpečnosti každého cestujícího, aby zejména za snížené viditelnosti byl na neosvětlených zastávkách dostatečně viditelný. Ideální je proto zejména v zimních měsících použití reflexních prvků na oblečení nebo na zavazadle.
Jak se chovat v autobuse?
Cestující dá řidiči prostřednictvím tlačítka STOP signál, že na následující zastávce bude vystupovat. Signál je vhodné dát s dostatečným časovým předstihem – ideálně po opuštění předchozí zastávky. Řidič sice má na odbavovacím zařízení informaci o tom, jestli si do následující zastávky někdo koupil jízdenku, nicméně pokud někdo cestuje na mobilní aplikaci nebo na časový kupón, pak odbavovací zařízení informaci o jeho záměru vystoupit nemá. Když cestující stiskne tlačítko, na čelním panelu autobusu i nade dveřmi se rozsvítí nápis STOP, který je jednoznačným upozorněním na to, že na následující zastávce bude cestující vystupovat.
Fungují zastávky na znamení i v jiných krajích?
Ano, zavádění zastávek na znamení je trendem, který se v současné době ve veřejné dopravě prosazuje. Například v Ústeckém kraji fungují zastávky na znamení už několik let, v letošním roce je po Praze zavedl také celý Středočeský kraj. Dle zkušeností z jiných krajů není třeba se novinky obávat.
Jako inspiraci pro cestování zastávkami na znamení vám přinášíme odkaz na videa, která k této problematice vytvořili naši pražští kolegové:
Máme se bát autobusových zastávek na znamení?
PIDiatr Mh.D. Blaž Vršnik o superschopnosti zastavit si autobus